František Palacký a Obsah Pražského pantheonu: Porovnání stránek

Z Pražský pantheon
(Rozdíly mezi stránkami)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
 
Řádek 1: Řádek 1:
{{introtext
+
__NOTOC__
|intro = Český historik. Vůdčí dějepisec českého národního obrození. Jeho výklad českých dějin s názvem „Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě“ vyšel v roce 1876 v pěti dílech o 11 svazcích a má více než 5 tisících stran. Politik, který formuloval základní postoje českého národa v Rakousko-Uherské monarchii zejména ve spise „Idea státu rakouského“.
+
Profily dle abecedního řazení (379 jmen).  
}}
 
  
{{quote|text=„Jelikož římanství ne samo sebou, ale téměř veskrze jen prostředkem němectva se Čechův dotýkalo, může se také říci, že dějiny české vůbec hlavně na sporu s Němectvem se zakládají, čili na pojímání i zamítání způsobův a řádův německých od Čechův.“|sign=František Palacký }}
+
/ Pražský pantheon v současné době prochází procesem editace. Hotovy jsou pouze profily od Mikoláše Alše po Petra Brandla a dále od Ludvíka Očenášeka po Bořivoje Žufana/
  
{{infobox
+
=== A ===
|foto= [[Soubor:Jan_Vilímek_-_František_Palacký.jpg ‎|230px|střed]]
+
* [[Mikoláš Aleš]]
|birth= 14. 6. 1798 (Hodslavice na Moravě)
+
* [[Karel Slavoj Amerling]]
|death= 26. 5. 1876 (Praha)
+
* [[Jakub Arbes]]
|PD=
+
* [[Alexandr Andrejevič Archangelskij]]
* [https://goo.gl/maps/6ncMqS1kPJJpLu9r9 Palackého náměstí]; Památník sedící sochy se symboly, S. Sucharda s pomocí J. Mařatky, arch. A. Dryák 1905-7
+
* [[Jiří Melantrich z Aventina]]
* Pohřben v rodinné hrobce v Lobkovicích u Neratovic
+
* [[Karel Axamit]]
|odkazy=
 
* [https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Palacký Článek na Wikipedii]
 
}}
 
  
Byl druhým dítětem hodslavického evangelického učitele ze starého českobratrského rodu. Četl si prý v Bibli už v pěti letech. V devíti jej otec zavedl do německé katolické školy v blízkém Kunvaldu, ale brzy jej podle své víry zavezl latinské školy v Trenčíně. Potom malý talent studoval 6 let v proslulém prešpurském (Bratislava) evangelickém lyceu, kde se seznámil s Šafaříkem, který byl o tři roky starším studentem.
+
=== B ===
 +
* [[Bohuslav Balbín]]
 +
* [[Antonín Balšánek]]
 +
* [[Josef Barák]]
 +
* [[Joachim Barrande]]
 +
* [[Eduard Bass]]
 +
* [[Otakar Batlička]]
 +
* [[Ludwig van Beethoven]]
 +
* [[Bohumil Belada]]
 +
* [[Karel Bendl]]
 +
* [[Božena Benešová]]
 +
* [[Martin Benka]]
 +
* [[Petr Beron]]
 +
* [[Petr Bezruč]]
 +
* [[Konstantin Biebl]]
 +
* [[Popelka Biliánová]]
 +
* [[Dimitr Blagoev]]
 +
* [[Oldřich Blažíček]]
 +
* [[Tomáš Bolard]]
 +
* [[Simón Bolívar]]
 +
* [[Bernard Bolzano]]
 +
* [[Karel Havlíček Borovský]]
 +
* [[Tycho Brahe]]
 +
* [[Petr Brandl]]
 +
* [[Jan Jeník z Bratřic]]
 +
* [[Bohuslav Brauner]]
 +
* [[Zdenka Braunerová]]
 +
* [[Ferdinand Maxmilián Brokoff]]
 +
* [[Jan Brokoff]]
 +
* [[Michal Jan Josef Brokoff]]
 +
* [[Giordano Bruno]]
 +
* [[Bohumír Budín]]
 +
* [[Václav Budovec z Budova]]
 +
* [[Emil František Burian]]
 +
* [[Vlasta Burian]]
  
Když se pohlednému, nadanému a cílevědomému mladíkovi důstojné chování přiblížila dvacítka, našel si místo vychovatele dětí u zemanky Czúsové ve Vídni. Zvládl 11 jazyků, hrál výtečně na klavír, varhany i housle a s přítelem Šafaříkem ještě na škole anonymně vydali studii „Počátkové českého básnictví obzvláště prozódie“, což vlastně byla mladická polemika s Dobrovským. Nevzala v patrnost vědecký důkaz J. Dobrovského, že čeština je jazykem přízvučným, a tudíž se v češtině nemůže veršovat jako v latině časomírou (hexametrem). Čili způsobem, který ve své poemě „Slávy dcera“ užil básník Ján Kollár.
+
=== C ===
 +
* [[Marina Cvětajevová]]
 +
* [[Petr Iljič Čajkovskij]]
 +
* [[Jan Čapek]]
 +
* [[Josef Čapek]]
 +
* [[Karel Čapek]]
 +
* [[Norbert Fabián Čapek]]
 +
* [[Svatopluk Čech]]
 +
* [[Josef Radomil Čejka]]
 +
* [[František Ladislav Čelakovský]]
 +
* [[Jaroslav Čermák]]
 +
* [[Anežka Česká]]
  
V dubnu 1823 pětadvacetiletý Palacký nesměle zaklepal na dveře Dobrovského v Praze u Nostice. Ten o mladíkovi věděl, ale netušil, že tento mladý muž si ve Vídni zapsal do „každodeníčku“: „Život můj a duch můj posvěcen budiž vlasti.“ Měl talent, vůli, důslednost, čili skvělé vlastnosti, aby jej Dobrovský doporučil rodině hrabat Šternberků, kteří hodlali zpracovat genealogii svého rodu. Palacký Dobrovského nezklamal. Odvedl výtečnou práci, a proto zůstal pracovníkem archivu rodu. Palackého mezi sebe přijala „Učená společnost“, kde vládla skepse, že by se málem zahubený český národ mohl vzkřísit. Nemluvě o tom, že císař František I. zvedl v zemi neprodyšnou policejní cenzuru.
+
=== D ===
 +
* [[Rayko Daskalov]]
 +
* [[Ernest Denis]]
 +
* [[Ema Destinnová]]
 +
* [[Rudolf Deyl]]
 +
* [[Kilián Ignác Dientzenhofer]]
 +
* [[Kryštof Dientzenhofer]]
 +
* [[Josef Dobrovský]]
 +
* [[Jan Dolenský]]
 +
* [[Christian Doppler]]
 +
* [[František Doucha]]
 +
* [[Václav Krocín starší z Drahobejle]]
 +
* [[Jan Drda]]
 +
* [[Jan Roháč z Dubé]]
 +
* [[Antonín Dvořák]]
 +
* [[Viktor Dyk]]
  
Už 20. prosince 1825 překvapil Palacký na schůzce vlastenců u Šternberků návrhem na založení „Časopisu Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách“. Když se přítomní ošívali nedůvěrou v budoucnost českého národa, Palacký ohnivě řekl, že se míní rvát o svůj národ i kdyby pocházel z cikánského rodu, „aby aspoň čestná památka po mně zůstala v dějinách člověčenstva.“
+
=== E ===
 +
* [[Albert Einstein]]
 +
* [[Bohumil Eiselt]]
 +
* [[Alois Eliáš]]
 +
* [[Ferdinand Engelmüller]]
 +
* [[Karel Jaromír Erben]]
  
V roce 1827 už plynně četl ve starých rukopisech a na společenských dýcháncích u bohatého advokáta Měchury v Pasířské ulici (Palackého) ukázal společenskou eleganci a hudební nadání. Vyvolal něžnou pozornost Měchurovy dcery Marie a byla z toho svatba. Marie obdržela věnem velkostatek v Lobkovicích u Mělníka. Dům v Palackého ulici (dnes muzeum) se mu stal domovem, pracovnou i „hrobem“. Založil edici vědecké literatury „Matice česká“ a časopis „Archiv český“. Časem jej jmenovali historiografem českého království po Pubičkovi, v jehož „Chronologische Geschichte Böhmens“ měl pokračovat, ale Palacký měl už vlastní koncepci českých dějin a požádal o svolení, aby mohl české dějiny zpracovat podle svého pojetí.
+
=== F ===
 +
* [[Karel Farský]]
 +
* [[Viktor Felber]]
 +
* [[Eduard Fiala]]
 +
* [[Zdeněk Fibich]]
 +
* [[T. R. Field]]
 +
* [[Emil Filla]]
 +
* [[Josef Bohuslav Foerster]]
 +
* [[Alois a Hanuš Folkmann]]
 +
* [[Ivan Franko]]
 +
* [[Martin Frič]]
 +
* [[Julius Fučík]]
 +
* [[Jindřich Fügner]]
  
Začal s vydáváním periodika „Staří letopisové čeští od roku 1378 do 1527“. To představovalo neuvěřitelnou dřinu v archivech doma i ve Vatikánu. Napsal okolo čtyřiceti studií, např. „Listinné příspěvky k dějinám husitských válek“, „Dokumenty osvětlující život, učení a při M. Jana Husa“, „Pramenné příspěvky k dějinám Čech v době Jiřího z Poděbrad“. V roce 1836, čili za sedm roků Palacký vydal po čtyřiceti podobných studiích l. sv. v němčině psaných českých dějin „Geschichte von Böhmen“. V roce 1848, kdy stál v čele české politiky, vydal tento svazek přepracovaný česky.
+
=== G ===
 +
* [[František Gallia]]
 +
* [[Jacobus Gallus]]
 +
* [[František Josef Gerstner]]
 +
* [[Josef Gočár]]
 +
* [[Ivan Grigorijevič Gončarenko]]
 +
* [[Maxim Gorkij]]
 +
* [[Klement Gottwald]]
 +
* [[Eduard Grégr]]
 +
* [[Julius Grégr]]
 +
* [[Otto Gutfreund]]
 +
* [[Petr Guth]]
  
Dne 11. dubna 1848 věcně odpověděl za Čechy frankfurtskému parlamentu, který zval Čechy k účasti. Ono známé a prozíravě hrdé rčení, že „český národ ale sám sebe nikdy k národu německému nepočítal, aniž také od jiných po všecka staletí kdy k němu byl počítán.“ Palackého představou byl rakouský stát rovnoprávných národů, čili konfederace. Jenže vědecky podložená představa bývá často smetena státním prakticismem, což Rakousko učinilo v roce rozehnáním Slovanského sjezdu (2. až 12. 6. 1848), který se poprvé v dějinách sešel v Praze na Slovanském ostrově (dřív Žofín) s nadějí, že Rakousko myšlenku přijme. Palacký byl tehdy zvolen předsedou Slovanského sjezdu a vedl české poslance i na Říšském sněmu v Kroměříži (22. 7. 1848 až 7. 3. 1849), na němž Češi prosazovali rakouskou federaci. Osmnáctiletý císař Franz Josef I. slovanským nadějím odpověděl vojenským rozehnáním a české „rebely“ nahnal do věznic, vyhnanství a Palacký se musel uzavřít do ticha své pracovny.
+
=== H ===
 +
* [[František Halas]]
 +
* [[Vítězslav Hálek]]
 +
* [[Jaroslav Hašek]]
 +
* [[Karel Hašler]]
 +
* [[Josef Herold]]
 +
* [[Antonín Heveroch]]
 +
* [[Jaroslav Heyrovský]]
 +
* [[Oldřich Hlaváč]]
 +
* [[Karel Hlaváček]]
 +
* [[Josef Hlávka]]
 +
* [[Vladimír Holan]]
 +
* [[Josef Holeček]]
 +
* [[Václav Hollar]]
 +
* [[Emil Holub]]
 +
* [[Anna Honzáková]]
 +
* [[Jindřich Honzl]]
 +
* [[Josef Hora]]
 +
* [[Milada Horáková]]
 +
* [[Jaroslav Horejc]]
 +
* [[Bohumil Hrabal]]
 +
* [[Rudolf Hrušínský]]
 +
* [[Jan Hus]]
 +
* [[Vojtěch Hynais]]
  
Po prohře Rakouska u Solferina (24. 6. 1859) císař chlácholil národy vydáním tzv. „Říjnového diplomu“ (20. 10. 1860), v němž slíbil ústavnost. Česká národní energie vykypěla do zakládání spolků, novin, politických stran atd. a Palacký se postavil do čela české politiky. Ve svém spise z roku 1865 „Idea státu Rakouského“ viděl budoucnost znovu v národní federaci Rakouska. V roce 1867 si národní právo vybojovali Maďaři vznikem „Rakousko-Uherska“ a Čechům zbyl jen hněv na lidových táborech, jež policie rozháněla a trestala účastníky. Byla popřena rovnoprávnost Čechů a „Němcům a Maďarům dáno zmocniti se panství“ (Palacký). Tehdy „Otec národa“, jak byl Palacký nazván, vyslovil své známé a hrdé: „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm!“ Vedl na protest známou pouť Čechů do Moskvy, aby zdůraznil slovanskou vzájemnost. Až do konce života pak stál v čele politiky staročechů a po něm vedení převzal jeho zeť, skvělý řečník, F. L. Rieger (vůdce národa).
+
=== CH ===
 +
* [[François René de Chateaubriand]]
 +
* [[Josef Krasoslav Chmelenský]]
 +
* [[Fryderyk Chopin]]
  
Dne 23. dubna 1876 se na Žofíně oslavovalo dokončení Palackého veledíla „Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě“. Vzniklo základní vědecké dílo českých dějin, jehož oslav se zúčastnila i řada Palackého žáků. Těch pět tisíc stran českých dějin v pěti objemných dílech ještě obsahuje jeho víru v pravost Hankových rukopisných podvrhů (RKZ). Palackého žáci museli v jeho dějinách leccos revidovat, ale pojetí dějin, zabírajících dobu od pravěku do vymření Jagellonců po meči v roce 1526, zůstalo. Za vrchol svého díla Palacký považoval II. a IV. díl o husitství a vládu Jiřího z Poděbrad.
+
=== J ===
 +
* [[Jožka Jabůrková]]
 +
* [[Jaroslav Jakoubek]]
 +
* [[František Jakub]]
 +
* [[Leoš Janáček]]
 +
* [[Jiří Janda]]
 +
* [[Jaroslav Ježek]]
 +
* [[Alois Jirásek]]
 +
* [[Benito Juárez]]
 +
* [[Josef Jungmann]]
 +
* [[Pavel Juráček]]
  
Nemocný Palacký do ticha sálu na Slovanském ostrově (podle Havlíčkova návrhu přejmenovaný Žofín) tehdy prohlásil: „Teď je zapotřebí, abychom se vzdělávali a podle vzdělaného rozumu jednali.“ Byl to odkaz nejen pro Palackého současníky. Byla to věštba, jak český národ může a má dosíci svého rovnoprávného postavení mezi národy světa i v dalekém budoucnu.
+
=== K ===
 +
* [[Karel IV.]]
 +
* [[Bohumil Kafka]]
 +
* [[Franz Kafka]]
 +
* [[Antonín (Ulrych) Kamenický]]
 +
* [[Jaroslav Kamper]]
 +
* [[Siegfried Kapper]]
 +
* [[Rudolf Karel]]
 +
* [[Betty Karpíšková]]
 +
* [[Jan Kaška]]
 +
* [[Adolf Kašpar]]
 +
* [[Emilián Kaufmann]]
 +
* [[Johannes Kepler]]
 +
* [[Egon Erwin Kisch]]
 +
* [[František Klapálek]]
 +
* [[Otakar Klapka]]
 +
* [[Jiří Klecanda]]
 +
* [[Karel Knittl]]
 +
* [[Eduard Kohout]]
 +
* [[Josef Jiří Kolár]]
 +
* [[Emil Kolben]]
 +
* [[Ivan Stěpanovič Koněv]]
 +
* [[Adolf Kosárek]]
 +
* [[Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka]]
 +
* [[Jan Kotěra]]
 +
* [[Pravoslav Kotík]]
 +
* [[Josef Král]]
 +
* [[Karel Kramář]]
 +
* [[Vincenc Kramář]]
 +
* [[Václav Matěj Kramerius]]
 +
* [[Eliška Krásnohorská]]
 +
* [[Jan Krejčí]]
 +
* [[Rudolf Kremlička]]
 +
* [[František Kriegel]]
 +
* [[Naděžda Konstantinovna Krupská]]
 +
* [[František Křižík]]
 +
* [[Martin Kukučín]]
 +
* [[Karel Kutlvašr]]
 +
* [[František Kvapil]]
 +
* [[Hana Kvapilová]]
  
Tři dny po svých prorockých slovech Palacký ve svém domě zemřel. S „Otcem národa“ se rozloučil nevídaný počet lidí.
+
=== L ===
 +
* [[Josef Lada]]
 +
* [[František Langer]]
 +
* [[Ferdinand Laub]]
 +
* [[Jan Lauda]]
 +
* [[Vilém Laufberger]]
 +
* [[Vladimír Iljič Lenin]]
 +
* [[František Lexa]]
 +
* [[Vladimír List]]
 +
* [[Férenc Liszt]]
 +
* [[Oldřich Liška]]
 +
* [[Adolf Loos]]
 +
* [[Josef Vilém z Löschneru]]
 +
* [[Kristian Luna]]
 +
 
 +
=== M ===
 +
* [[Karel Hynek Mácha]]
 +
* [[Josef Macháček]]
 +
* [[Otilie Sklenářová-Malá]]
 +
* [[Helena Malířová]]
 +
* [[Josef Mánes]]
 +
* [[Jan Marcus Marci]]
 +
* [[Luděk Marold]]
 +
* [[Jaroslav Bořita z Martinic]]
 +
* [[Bohuslav Martinů]]
 +
* [[Karel Marx]]
 +
* [[Otakar Mařák]]
 +
* [[Josef Mařatka]]
 +
* [[Jan Masaryk]]
 +
* [[Tomáš Garrigue Masaryk]]
 +
* [[Charlotta Garrigue-Masaryková]]
 +
* [[Josef Vladimír Mašín]]
 +
* [[Josef Matoušek]]
 +
* [[Jan May]]
 +
* [[Cyril Merhout]]
 +
* [[Ferdinand Břetislav Mikovec]]
 +
* [[Václav Morávek]]
 +
* [[Wolfgang Amadeus Mozart]]
 +
* [[Alfons Mucha]]
 +
* [[Josef Václav Myslbek]]
 +
* [[Josef Mysliveček]]
 +
 
 +
=== N ===
 +
* [[Vojtěch Náprstek]]
 +
* [[Václav František Náprstek]]
 +
* [[Josef Matěj Navrátil]]
 +
* [[Jan Petr Straka z Nedabylic]]
 +
* [[Karel Nejedlý]]
 +
* [[Vít Nejedlý]]
 +
* [[Zdeněk Nejedlý]]
 +
* [[Jan Neruda]]
 +
* [[Pablo Neruda]]
 +
* [[Stanislav Kostka Neumann]]
 +
* [[Vítězslav Nezval]]
 +
* [[František Antonín Nickerl]]
 +
* [[František Novák]]
 +
* [[Vítězslav Novák]]
 +
* [[Teréza Nováková]]
 +
* [[Laco Novomeský]]
 +
 
 +
=== O ===
 +
* [[Ludvík Očenášek]]
 +
* [[Ivan Olbracht]]
 +
* [[František Ondříček]]
 +
* [[Jan Opletal]]
 +
* [[Otakar Ostrčil]]
 +
 
 +
=== P ===
 +
* [[František Palacký]]
 +
* [[Jan Palach]]
 +
* [[Petr Parléř]]
 +
* [[Josef Boleslav Pecka]]
 +
* [[František Pecháček]]
 +
* [[Augustin Pechlát]]
 +
* [[František Martin Pelcl]]
 +
* [[Heliodor Píka]]
 +
* [[Benedikt Rejt z Pístova]]
 +
* [[Přemysl Pitter]]
 +
* [[Jindřich Plachta]]
 +
* [[Františka Plamínková]]
 +
* [[Jiří z Poděbrad]]
 +
* [[Jan Podlipný]]
 +
* [[Sofie Podlipská]]
 +
* [[Josef Podlipský]]
 +
* [[Osvald Polívka]]
 +
* [[František Ondřej Poupě]]
 +
* [[Jeroným Pražský]]
 +
* [[Vojtěch Preissig]]
 +
* [[Jan Svatopluk Presl]]
 +
* [[Karel Bořivoj Presl]]
 +
* [[Jaroslav Průcha]]
 +
* [[Jan Pravoslav Přibík]]
 +
* [[Antonín Jaroslav Puchmajer]]
 +
* [[Marie Pujmanová]]
 +
* [[Karel Půlpán]]
 +
* [[Ivan Puluj]]
 +
* [[Jan Evangelista Purkyně]]
 +
 
 +
=== R ===
 +
* [[Josef Václav Radecký z Radče]]
 +
* [[Karel Václav Rais]]
 +
* [[František I. Rakouský]]
 +
* [[Alois Rašín]]
 +
* [[Václav Vavřinec Reiner]]
 +
* [[Matěj Rejsek]]
 +
* [[Josef Ressel]]
 +
* [[František Ladislav Rieger]]
 +
* [[Ritter z Rittersbergu]]
 +
* [[Benedikt Roezl]]
 +
* [[Emilian Romaněnko]]
 +
* [[Karel František Rosenmüller]]
 +
* [[Antonín František Rosta]]
 +
* [[Otakar Runa]]
 +
* [[Josef Růžička]]
 +
* [[Pavel Semjonovič Rybalko]]
 +
* [[Bohumil Říha]]
 +
 
 +
=== S ===
 +
* [[Karel Sabina]]
 +
* [[Jaroslav Seifert]]
 +
* [[Ivan Sekanina]]
 +
* [[Alois Senefelder]]
 +
* [[Jaroslav Schaller]]
 +
* [[Bohuslav Schnirch]]
 +
* [[Augustin Schramm]]
 +
* [[Josef Schulz]]
 +
* [[Francisk Heorhij Skaryna]]
 +
* [[Antonín Skřivan]]
 +
* [[Josef Skupa]]
 +
* [[Josef Václav Sládek]]
 +
* [[Antonín Slavíček]]
 +
* [[Jan Slavíček]]
 +
* [[Václav Smetáček]]
 +
* [[Bedřich Smetana]]
 +
* [[Ján Smrek]]
 +
* [[Josef Smrkovský]]
 +
* [[Karel Sokol]]
 +
* [[Rudolf Sokol]]
 +
* [[Antonín Sova]]
 +
* [[Josif Vissarionovič Stalin]]
 +
* [[Václav Staněk]]
 +
* [[Antal Stašek]]
 +
* [[Joseph Stepling]]
 +
* [[Petr Strozzi]]
 +
* [[Josef Sudek]]
 +
* [[Josef Suk]]
 +
* [[Alexandr Vasiljevič Suvorov]]
 +
* [[Josef Svátek]]
 +
* [[Karolina Světlá]]
 +
* [[Jan Svoboda]]
 +
* [[Antonín Benjamin Svojsík]]
 +
* [[Pavel Josef Šafařík]]
 +
* [[František Xaver Šalda]]
 +
* [[František Šimáček]]
 +
* [[Josef Škalda]]
 +
* [[Karel Škréta]]
 +
* [[František Škroup]]
 +
* [[Bohumír Šmeral]]
 +
* [[Václav Špála]]
 +
* [[Otakar Španiel]]
 +
* [[Bedřich Šplíchal]]
 +
* [[Fráňa Šrámek]]
 +
* [[Milan Rastislav Štefánik]]
 +
* [[Václav Vilém Štech]]
 +
* [[Kašpar Šternberk]]
 +
* [[Václav Štulc]]
 +
* [[Ľudovít Štúr]]
 +
* [[Jan Štursa]]
 +
* [[František Adolf Šubert]]
 +
* [[Max Švabinský]]
 +
* [[Josef Jiří Švec]]
 +
* [[Josef Švejcar]]
 +
* [[Jan Šverma]]
 +
 
 +
=== T ===
 +
* [[Václav Talich]]
 +
* [[Rudolf Tayerle]]
 +
* [[Karl von Terzaghi]]
 +
* [[Karel Thám]]
 +
* [[Václav Thám]]
 +
* [[Josef Thomayer]]
 +
* [[Karel Toman]]
 +
* [[Václav Jan Křtitel Tomášek]]
 +
* [[Emanuel Stanislav Trojan]]
 +
* [[František Břetislav Trojan]]
 +
* [[Jiří Třanovský]]
 +
* [[Vladimír Tůma]]
 +
* [[Josef Kajetán Tyl]]
 +
* [[Miroslav Tyrš]]
 +
 
 +
=== U ===
 +
* [[Albík z Uničova]]
 +
* [[Johannes Urzidil]]
 +
 
 +
=== V ===
 +
* [[Václav Vacek]]
 +
* [[Svatý Václav]]
 +
* [[Bedřich Václavek]]
 +
* [[Karel Valenta]]
 +
* [[Jindřich Vančura]]
 +
* [[Vladislav Vančura]]
 +
* [[Jindřich Vaníček]]
 +
* [[Karel Vaníček]]
 +
* [[Daniel Adam z Veleslavína]]
 +
* [[František a Václav Veverkové]]
 +
* [[Eduard Vojan]]
 +
* [[Jaroslav Vojta]]
 +
* [[Bohuslav Vrbenský]]
 +
 
 +
=== W ===
 +
* [[Franz Werfel]]
 +
* [[Jan Werich]]
 +
* [[Antonín Wiehl]]
 +
* [[Thomas Woodrow Wilson]]
 +
* [[Zdeněk Wirth]]
 +
* [[Jiří Wolker]]
 +
 
 +
=== Z ===
 +
* [[Antonín Zápotocký]]
 +
* [[Ladislav Zápotocký]]
 +
* [[Jan Zelenka]]
 +
* [[Ladislav Zelenka]]
 +
* [[Jan Zeyer]]
 +
* [[Julius Zeyer]]
 +
* [[Jan Zika]]
 +
* [[Josef Zítek]]
 +
* [[Vilém Zítek]]
 +
* [[Jan Zrzavý]]
 +
* [[Josef Leopold Zvonař]]
 +
* [[Jan Želivský]]
 +
* [[František Ženíšek]]
 +
* [[Jan Žižka]]
 +
* [[Bořivoj Žufan]]

Verze z 5. 4. 2020, 13:29

Profily dle abecedního řazení (379 jmen).

/ Pražský pantheon v současné době prochází procesem editace. Hotovy jsou pouze profily od Mikoláše Alše po Petra Brandla a dále od Ludvíka Očenášeka po Bořivoje Žufana/

A

B

C

D

E

F

G

H

CH

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

U

V

W

Z